Subscribe RSS

Author Archive

Poradnik plażowania we Władysławowie paź 16

Zaplanuj odpowiednio. Niezależnie od tego, czy wybieram się na spacer nad wodą, czy też w przyjazną rundę siatkówki, zawsze biorę pod uwagę porę dnia. Wszystkie moje zajęcia na plaży planuję albo zakończyć przed 11:00, albo zacząć po 15:00. Ten czas powstrzymuje mnie od plaży w środku dnia, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Zachęcam do przestrzegania tego samego harmonogramu, aby uniknąć niepotrzebnego narażenia na szkodliwe promienie UV.

Uzbrój swoją skórę w słońce. Trochę witaminy D może być dobre dla twojego zdrowia, więc nie martwię się o 10 do 15 minut realnego wystawienia na słońce każdego dnia. Poza tym obowiązkowe są czapka, parasol i koszulka. Ochrona przeciwsłoneczna jest również niezbywalna. Zachęcam do stosowania szerokiego spektrum na całej twarzy i ciele, zanim się ubrać, a następnie ponownie go co kilka godzin.

Pamiętaj, że niezależnie od numeru SPF kremu przeciwsłonecznego, produkt będzie chronił Cię tylko przez krótki czas. Opieram się na blokach słonecznych zawierających cynk. Jest to silny składnik, który chroni przed oparzeniami. Jedyną wadą jest to, że może wyglądać kredowo na skórze, ponieważ jej struktura molekularna jest zbyt duża, aby mogła zostać zaabsorbowana. Szukaj więc czegoś, co jest jasne, jeśli nie chcesz rozbić jakiejś letniej wojny.

Nawadnianie przez cały dzień. Nawet jeśli czujesz się świetnie, odwodnienie – i zbyt dużo słońca – może spowodować nagłe straty. Pamiętaj, aby spakować dużą butelkę wody na cały dzień i regularnie pić, aby uniknąć bólów głowy i przegrzania. Latem temperatura na plaży we Władysławowie może być bardzo wysoka, przebywając przez długi czas na słońcu warto zadbać o odpowiednie nawadnianie się.

Zapakuj imprezę. To, że masz dzień na plaży, nie oznacza, że ​​musisz leżeć cały dzień! Chwyć zestaw piłek do paddle, Frisbee, siatkówkę, piłkę nożną lub zapasy kukurydzy. Granie w piasku to świetny sposób na wzmocnienie stóp, kostek i nóg, ponieważ nierówna powierzchnia zmusza twoje mięśnie do cięższej pracy. Bądź ostrożny przed zdjęciem butów; upewnij się, że nie widzisz żadnego szkła w tym obszarze. Uważaj na niebezpieczeństwa, jeśli wybierzesz się na bieganie – bieganie boso to kolejny świetny sposób na budowanie mięśni dolnej części ciała i może być bezpieczniejszym sposobem na wypracowanie, ponieważ bieganie po piasku w butach może cię ustawić. na skręconą kostkę.

Podążaj za systemem znajomych. Jeśli wybierasz się do uprawiania sportów wodnych (stand-up paddleboarding, boogie boarding, pływanie, surfing, itp.), Chwyć partnera. Bycie w wodzie może być relaksujące, ale może też być niebezpieczne – nawet jeśli uważasz się za wodnika.

Rozciągnij się. Po tym wszystkim, niezwykle ważne jest, aby dać ciału trochę miłości. Spakuj duży ręcznik lub matę do jogi, aby rozciągnąć po treningu. Nawet jeśli twoja aktywność związana z wodą i piaskiem wydaje się być czystą zabawą, prawdopodobnie pracujesz z różnymi mięśniami niż zwykle, więc delikatne rozciąganie twojego ciała pomoże zapobiec bólom.

Ogranicz koktajle do minimum.  Zamierzam zachęcić cię, aby twoja chłodziarka była wypełniona wodą – i to wszystko. Słońce i alkohol mogą wydawać się zabawnym połączeniem, ale parowanie może osłabić naturalne mechanizmy obronne skóry i prowadzić do zachowań zwiększających ryzyko poparzenia słonecznego, więc należy zachować ostrożność i zachować trzeźwość.

Zostaw ślady stóp i nic więcej. Aby przez lata utrzymać nasze piękne plaże w bezpiecznym miejscu, weź ze sobą wszystkie śmieci i przy okazji wyjmij dodatkową aluminiową puszkę lub worek na wióry. Zostańmy zarządcami tego chwalebnego miejsca, w którym mieszkamy, abyśmy mogli cieszyć się długimi plażami w przyszłości. Dzięki temu plaże we Władysławowie mogą być piękne i czyste przez długi czas.

Historia pomorza – Władysławowo nadmorski kurort mar 21

 Władysławowo i Puck są sąsiednimi miejscowościami. Po XVII-wiecznych wojnach nastąpiła stagnacja i upadek miasta, co przypieczętował I rozbiór, gdy Puck włączono do powiatu wejherowskiego. Na początku XIX wieku dokonano rozbiórki zamku oraz fortyfika­cji miejskich. Od połowy XIX wieku Puck zaczął się prze­obrażać – w miejsce szachulcowej i drewnianej zabudowy zaczęto stawiać murowane kamienice, upiększono centrum miasta, a na potrzeby ludności ewangelickiej nad zatoką wybudowano kościół luterański. Po zwycięstwie w wojnie z Francją (1870 r.) na rynku wzniesio­no pomnik niemieckiego żołnierza. Odradzające się gospodarczo miasteczko sko­rzystało na reorganizacji państwa, kiedy to na powrót ustanowiono w Pucku sie­dzibę powiatu. Duże znaczenie miała dla Pucka także budowa linii kolejowej, za­kończona w 1898 roku. W1912 roku uruchomiono w mieście elektrownię, zasila- jącą początkowo największą pucką fabrykę – Zakłady Magdsicka (produkujące maszyny rolnicze), później zaś całe miasto. W latach 1911-1912 nad zatoką pobudowano także koszary i basen dla wodnopłatów oraz lotnisko „zeppelinów”.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 roku w Pucku odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem. Na pamiątkę tego wydarzenia w porcie ustawiono słup „zaślubinowy”, który można oglądać do dzisiaj. Wspomnianą .stację powietrzną” przejęło Wojsko Polskie i utworzyło tu Morski Dywizjon lotniczy. Niestety, pozostałe po Niemcach maszyny szybko stały się zabytkami. Braki sprzętowe już na początku lat 30. sprawiły, iż Pucki Dywizjon przestał odgrywać jakąkolwiek rolę wojskową. Mimo to do końca II Rzeczypospolitej puccy lotnicy byli chlubą ojczyzny, a pierwszy nalot niemieckiej Luftwaffe we wrześniu 1939 roku dosięgnął właśnie Pucka.

Druga wojna światowa szczęśliwie ominęła miasto, a naloty w roku 1939 i ra- bunki w roku 1945 nie spowodowały w Pucku większych strat. Po wojnie roze­rwano jedynie kościół ewangelicki, a na terenie dawnej bazy lotniczej otwarto Puckie Zakłady Mechaniczne. Na przełomie lat 50. i 60. uporządkowano też część rnegu morskiego między portem a parkiem. Miejscowi harcerze, entuzjaści że- z ars twa, wybudowali służący żeglarzom do dzij Harcerski Ośrodek Morski, l aorządkowanie gospodarki wodno-ściekowej oraz samooczyszczenie wód za- k ki przywróciło Puckowi w latach 90. XX wieku charakter letniska.

Od 1999 roku Puck jest miastem powiatowym. Przeprowadzona w ostatnich latach rozbudowa portu jachtowego w Pucku i Władysławowie uczyniła z niego prawdziwy raj dla żeglarzy i tury­stów szukających możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą. Malownicza marina, stopniowo odnawiane centrum miasta i rozpoczęta rewitalizacja puckie- 30 rynku, dobrze wróżą turystycznej przyszłości miastecza.

 

Jarosław Ellwart Gdynia 2009

Category: Nadmorski Park Krajobrazowy  | Comments off
Okolice Władysławowa mar 21

7.thMniej tłocznie bywa w okolicach Pucka oraz w gminach Kosakowo i Krokowa. W związku z tym niniejszy rozdział podzielony jest na dwie części. Pierwsza-„ Puck i okolice ”, prezentuje rzadziej odwiedzaną część powiatu – tereny gmin Kosakowo i Puck (poza miastem Puck) oraz, położoną w zachodniej części ziemi puckiej, gminę Krokowa. W drugiej zaś części – „ Władysławowo i Półwysep Helski ”, przedstawiamy gwarny latem pas nadmorski od Władysławowa po Karwię.

PUCK

Powiatowe miasteczko nad Zatoką Pucką, położone 40 km od Gdyni i 30 km od Wejherowa, dawny symbol polskiej obecności nad Bałtykiem. Przez wieki zmieniali się mieszkańcy, władcy, zmieniało się rybołówstwo, a Puck jakby wciąż pozostawał taki sam. Oczywiście to tylko pozór, ale i tak do tego kaperskiego grodu przyciągają nagromadzone w nim zabytki oraz niepowtarzalna atmosfera, której darmo szukać w innych nadmorskich miastach Pomorza.

DZIEJE

Wiadomo, że w VII wieku funkcjonował tu port, a liczne znale­ziska świadczą o szerokich kontaktach handlowych „prapuc- czan ”. Przypuszczalnie ośrodkiem administracyjnym Puck stał się dopiero w XI wieku. Później gród był siedzibą książęcego kasztelana. Po opanowaniu Pomorza przez Krzyżaków w Pucku osiadł zakonny urzędnik do spraw rybołówstwa, nazywamy „ rybic- kim”. Po otrzymaniu praw miejskich w 1348 roku miejscowość została ufortyfikowana, a w miejscu gródka kasztelańskiego wzniesiono murowany za­meczek.

W okresie wojny trzynastoletniej miasto oddano w zastaw Gdańskowi, a w 1457 roku gdańszczanie przekazali go na rok szwedzkiemu królowi Karolowi Knutse- nowi. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej i przyłączeniu Pomorza Gdańskiego do Korony w 1466 roku, Puck stał się siedzibą starostwa. Wzrost znaczenia han­dlu morskiego i aspiracje Szwecji przyczyniły się do utworzenia tu w 1567 roku portu dla nowej floty wojennej. W czasie „potopu” tylko Władysławowo i Gdańsk oparły się szwedzkiemu najeźdźcy. Od strony zatoki oblężone miasta osłaniane były od czerwca 1656 roku przez 42 okręty holenderskie, do któ­rych we wrześniu dołączyło też 10 okrętów duńskich.

 

Jarosław Ellwart Gdynia 2009

Category: Nadmorski Park Krajobrazowy  | Comments off
Nadmorska fotografia gru 23

 

SONY DSC

 

Jeśli chodzi i nasze zainteresowania, to jest ich niewątpliwie bardzo wiele. Są tacy, którzy w wolnym czasie wędkują, wprawiają sport czy czytają książki. Innych z kolei pasjonuje fotografia Władysławowo. Ważnym jest, że wszystkie te formy naszego hobby możemy świetnie uskuteczniać podczas naszego urlopu. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiedni do tego sprzęt, wędkę, książkę czy aparat. W przypadku uprawiania sportów nie musimy targać ze sobą wszystkich akcesoriów, gdyż ze spokojem możemy je wypożyczy na miejscu.  Jeśli chodzi o fotografię to we Władysławowie nie możemy nie powodów do narzekań. Nie ma, bowiem lepszego miejsca na pstrykanie fotek. Już samo położenie kurortu jest bardzo atrakcyjne. Do tego dochodzą jeszcze liczne zabytki w samym mieście oraz jego okolicy. Fotografia Władysławowo to zbiór przepięknych zdjęć, które przykują uwagę każdego. Plaża, wydmy, port, przemierzające wodne przestworza statki i kutry rybackie no i chyba najbardziej urzekający moment, a mianowicie przepiękny, pełen czasu i magii zachód oraz wschód słońca.

Category: Nadmorski Park Krajobrazowy  | Comments off