Subscribe RSS
Okolice Władysławowa mar 21

7.thMniej tłocznie bywa w okolicach Pucka oraz w gminach Kosakowo i Krokowa. W związku z tym niniejszy rozdział podzielony jest na dwie części. Pierwsza-„ Puck i okolice ”, prezentuje rzadziej odwiedzaną część powiatu – tereny gmin Kosakowo i Puck (poza miastem Puck) oraz, położoną w zachodniej części ziemi puckiej, gminę Krokowa. W drugiej zaś części – „ Władysławowo i Półwysep Helski ”, przedstawiamy gwarny latem pas nadmorski od Władysławowa po Karwię.

PUCK

Powiatowe miasteczko nad Zatoką Pucką, położone 40 km od Gdyni i 30 km od Wejherowa, dawny symbol polskiej obecności nad Bałtykiem. Przez wieki zmieniali się mieszkańcy, władcy, zmieniało się rybołówstwo, a Puck jakby wciąż pozostawał taki sam. Oczywiście to tylko pozór, ale i tak do tego kaperskiego grodu przyciągają nagromadzone w nim zabytki oraz niepowtarzalna atmosfera, której darmo szukać w innych nadmorskich miastach Pomorza.

DZIEJE

Wiadomo, że w VII wieku funkcjonował tu port, a liczne znale­ziska świadczą o szerokich kontaktach handlowych „prapuc- czan ”. Przypuszczalnie ośrodkiem administracyjnym Puck stał się dopiero w XI wieku. Później gród był siedzibą książęcego kasztelana. Po opanowaniu Pomorza przez Krzyżaków w Pucku osiadł zakonny urzędnik do spraw rybołówstwa, nazywamy „ rybic- kim”. Po otrzymaniu praw miejskich w 1348 roku miejscowość została ufortyfikowana, a w miejscu gródka kasztelańskiego wzniesiono murowany za­meczek.

W okresie wojny trzynastoletniej miasto oddano w zastaw Gdańskowi, a w 1457 roku gdańszczanie przekazali go na rok szwedzkiemu królowi Karolowi Knutse- nowi. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej i przyłączeniu Pomorza Gdańskiego do Korony w 1466 roku, Puck stał się siedzibą starostwa. Wzrost znaczenia han­dlu morskiego i aspiracje Szwecji przyczyniły się do utworzenia tu w 1567 roku portu dla nowej floty wojennej. W czasie „potopu” tylko Władysławowo i Gdańsk oparły się szwedzkiemu najeźdźcy. Od strony zatoki oblężone miasta osłaniane były od czerwca 1656 roku przez 42 okręty holenderskie, do któ­rych we wrześniu dołączyło też 10 okrętów duńskich.

 

Jarosław Ellwart Gdynia 2009

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply » Log in