Pónym latem, na Zatoce Puckiej obok Władysławowa obserwuje się kilkutysięczne zgrupowania kormoranów. Ptaki te przybywają tu po odbyciu lęgów i jesienią większoć z nich odlatuje na zimowiska położone w cieplejszych rejonach Europy. Liczebnoć tego rybożemego gatunku w ostatnich dwudziestu latach gwałtownie wzrosła w całej Europie. Związane jest to między innymi ze wzrostem żyznoci (eutrofizacji) wód, która pociągnęła za sobą zmiany w składzie i liczebnoci ichtiofauny. Opinie o jego szkodliwoci dla gospodarki rybackiej są mocno przesadzone, albowiem kormoran łowi przede wszystkim drobne ryby, nie mające większego znaczenia gospodarczego. Innym gatunkiem rybożemym, który bardzo wczenie pojawia się na wodach Zatoki Puckiej w rejonie Władysławowa jest perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus). W sierpniu stada liczące po kilkaset osobników można spotkać przede wszystkim koło wsi Rewa. Oprócz kormoranów i perkozów bardzo licznie na Zatoce Puckiej pojawiają się różne gatunki kaczek. W okresie jesiennej wędrówki widuje się duże stada wistunów (Anas penelope), cyraneczek (Anas crecca), krzyżówek, czernic i gągołów (Bucephala elan gula). Inne gatunki nie są już tak liczne, choć regularnie spotyka się je w wielu miejscach.
Jesienią na polach i podmokłych łąkach zatrzymują się dzikie gęsi. Często tworzą wielogatunkowe stada. Najczęciej spotyka się trzy gatunki: gę białoczelną (Anser albifrons), gę zbożową (Anser fabalis) i gęgawę. Na Bielawskich Błotach w tym okresie spotyka się duże, liczące nawet do 600 osobników, stada żurawi.
Wędrówka ptaków wróblowych jest szczególnie dobrze widoczna na Półwyspie Helskim(Władysławowo-Hel), gdzie strumień lecących ptaków koncentruje się nad wąskim pasem lądu. Rozpoczyna się ona w drugiej połowie sierpnia wędrówką jaskółek, pokrzewek i jerzyków (Apus apus). We wrzeniu przelatują licznie zięby (Fringilla coelebs), szpaki (Sturnus vulgaris), wiergotki drzewne (Anthus trivialis), a nieco póniej, na przełomie wrzenia i padziernika takie gatunki jak: czyż (Carduelis spinus), rudzik, piewak i sikory. W padzierniku swoje maksimum liczebnoci osiągają mysikrólik (Regulus regulus) i lecące w dużych mieszanych stadach gawrony (Corvus frugilegus) i kawki (Corvus monedula). Jesienna migracja wielu ptaków, zwłaszcza wodnych, kończy się bardzo póno, nawet w grudniu. W dużej mierze zależy to od panujących warunków pogodowych i dla większoci gatunków kaczek trudno jest precyzyjnie nakrelić granicę między okresem jesiennego przelotu a okresem zimowania.
Wyk.mat.A.Janty