Morwiny żyją w Morzu Bałtyckim i na Cieninach Duńskich, zasiedlają też wody Zatoki Puckiej. Morwiny uchodzą za zwierzęta niemiałe i płochliwe. Żyją w niewielkich, liczących kilka sztuk stadach, unikając kontaktu z człowiekiem. Czasem grupują się w większe stada, liczące do 50 osobników, w których wspólnie żerują lub rozradzają się. Bardzo trudno jest je zaobserwować, gdyż pojawiają się na powierzchni zaledwie na sekundy, wystawiając ponad wodę jedynie niską, jednolicie czarno zabarwioną płetwę grzbietową. Pływają wolno, osiągając prędkoć najwyżej do 22 km/h.
W polskich wodach morwiny żywią się głównie rybami babkowatymi, ledziami i szprotami.
W okresie międzywojennym zwierzęta te uznano za szkodniki, niszczące rybostan i sieci. Za każdego złowionego morwina wypłacano rybakom początkowo 2, potem 5 zł premii. Dzięki prowadzonej wówczas ewidencji wypłat wiadomo, że w latach 1922-1937 złowiono kilkaset sztuk tych zwierząt . Dzi morwiny są zwierzętami chronionymi w Polsce i Europie.
W Bałtyku, gdzie morwiny są gatunkiem skrajnie zagrożonym, żyje ich dzi nie więcej niż ok. 800-1000 szt. U polskich wybrzeży występują znacznie rzadziej niż przed wojną, niemniej od około dziesięciu lat liczba odnotowanych obserwacji sukcesywnie wzrasta . W Polsce wszelkie dane na ten temat zbiera i koordynuje badania Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w m. Hel.
Za preferowane miejsce ich występowania należy uznać Zatokę Pucką, w tym wody będące w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ze wstępnych badań wynika, że Zatoka Pucka jest akwenem żerowiskowym młodych, jeszcze niedojrzałych płciowo morwinów (głównie 0-2 letnich). Do tej pory nie stwierdzono, aby walenie te się rozmnażały w polskich wodach, zaobserwowano jednak jedną samicę we wczesnej ciąży oraz jedną w okresie laktacji. Polecamy Rejony Zatoki Puckiej a szczególnie występujące atrakcje w m. Władysławowo, oraz zapoznanie się z bogatą bazą noclegową.